YKS SINAV ÖNCESİ VE SINAV ANI TAKTİKLERİ


Sevgili Üniversite sınavına girecek öğrenciler; Sınav için şu ana kadar çalıştınız. Sınav öncesi ve sınav esnasındaki uygulayabileceğiniz bazı taktikler ve dikkat etmeniz gereken bazı önemli durumları aşağıya göz atarak hatırlayabilirsiniz:

Sınavdan bir gün önce uygulayabileceğiniz Taktikler;


1- Gününüzü açık havada dolaşarak, sakin bir şekilde tamamlayın. Sınav yerinizi görmediyseniz gidip görebilirsiniz..

2- Akşam yediğiniz yemeğin ağıra olmamasına dikkat edin. İstediğiniz  yemeklerden yemeye çalışın.

3- Sınav sabahı zinde uyanabilmek ve erken kalkabileceğiniz bir düzen uygulayınız. Alışık olduğunuz düzeninizde değişiklik yapmayın.

4- Sınava giderken yanınızda götürmeniz gereken belge ve malzemeleri (nüfus cüzdanı, sınav belgesi, su vb.) ertesi gün giyeceğiniz giysileri akşamdan hazırlayın..

5- Sınav sabahı az da olsa kahvaltı yapın.

6- Sizi üzen insanlardan uzaklaşın ve kesinlikle sınava giderken onların sizinle birlikte gelmelerine kesinlikle izin vermeyin. Sınava sakin insanlarla beraber gidin.

Sınav anı Taktikleri;

1-Öncelikle size verilen soru kitapçığını baştan sona kontrol edin (sorun olabilir) ve eksik sayfa, baskı hatası veya okunmayan kısımlar var ise derhal sınıftaki sorumluya bildirin.

2- Soru kitapçığının ön kapağındaki ad, soyad bölümünü doldurun

3- Soru kitapçığının üzerindeki numarayı cevap kağıdınıza mutlaka kodlayın.

4- Kendi sisteminizde bu zamana kadar belirlediğiniz ve daha fazla verim aldığınız alandan başlayın. Denemelerde bunu belirlemiş olmalısınız.

5- Sınavın ilk 15 dakikası önemlidir. Genellikle adaylar bu dakikalarda hata ve panik yaparlar. Bu süre ısınma süresi olarak düşünün ve rahatlayın.

7- Her soru çözümünden sonra kodlamayı yapın ve sonraya bırakmayın. Eğer alıştıysanız her bir sayfada yer alan soruları çözdükten sonra da kodlayabilirsiniz. Böylelikle kaydırma yapmazsınız. Örneğin; ilk sayfadaki soruları çözdükten sonra o sayfa üzerinde yer alan cevapları kodlamak ve daha sonra diğer sayfaya geçmek gibi.

8. Sınava başlamadan önce kalemleri ikiye bölüp açacak ile iki tarafını açın, silginizi de düşme ihtimaline göre ikiye bölün ve masanızın iki tarafına ayrı ayrı koyun. 

9. Su getirdiyseniz ağzını her seferinde tamamen kapattığınıza emin olun. Kağıdınıza dökmeyin! Sınav görevlisi bir şey demediği sürece oturduğunuz sıraya koyabilirsiniz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski